Klubleder til Vejgaard Ungdomsklub

Job: Er du parat til at gøre en forskel for de unge i Aalborg Kommune?

UngAalborg søger en klubleder til vores ungdomsklub i Vejgaard, der kan indgå i et tæt netværk med de omkringliggende skoler, ungdomsklubber og en masse skønne kollegaer. I tæt samarbejde med det lokale netværk skal du skabe tilhørsforhold, tryghed og udvikling for de unge 13-19 årige i lokalområdet. Vi har i dag en kreativ og velfungerende klub, der har gode og udviklende tilbud til de unge.

Overordnede ledelsesopgaver

Du bliver leder for en klub med ca. 200 unge og 4-5 medarbejdere. Klubben ligger i Omnihuset, hvor der blandt andet er cafemiljø, sal, krearum og gaming-faciliteter. Klubben har åbent 3 aftener om ugen i 35 uger.

Du skal kunne omsætte vision, mål og målsætning for UngAalborg til praksis. Du skal evne at integrere klubben i lokalsamfundet herunder folkeskolen og placere klubben centralt som opgaveløser af ungdomspolitiske opgaver.

UngAalborg har brug for en person, som kan motivere, inspirere og være en rollemodel for både de unge og medarbejderne. Det er vigtigt, at du møder de unge, dér hvor de er. Du er imødekommende, medskabende og opsøgende - også når de unge til tider kommer med skæve tilgange.

Som leder bliver du ansvarlig for klubbens administrative, pædagogiske og personalemæssige ledelse samt får ansvaret for klubbens budget.

I opstartsfasen vil du få tilknyttet en mentor, som hjælper dig godt i gang med arbejdet.

Udfordringen

UngAalborg har opgaver med mange udfoldelsesmuligheder inden for ungdomsskolens felt. Det kræver en klar strategi og retning. Vi arbejder for at danne og uddanne unge til kompetente og livsduelige mennesker. Vores tilbud skal tage afsæt i de unges konkrete behov. Vores opgavefokus er derfor under konstant forandring med udspring i de unges fritidsliv og de politiske målsætninger.

Løn og ansættelsesforhold

Stillingen som klubleder i Vejgaard Ungdomsklub er p.t. ca. 300 timer årligt for ledelsesdelen. Herudover har klublederen yderligere mulighed for at indgå som medarbejder i den almindelige drift (med time for time betaling).

Stillingen som klubleder i Vejgaard Ungdomsklub for UngAalborg/ Aalborg Ungdomsskole ønskes besat pr. 1. januar 2018.

Ansøgning og yderligere oplysninger

Der er ansøgningsfrist den 1. december 2017.

Samtaler afholdes mandag d. 5. december 2017 fra kl. 15.00 på Godthåbsgade 8, 9400 Nørresundby.

Du kan få flere oplysninger om stillingen hos afdelingsleder Torben Jespersen Nielsen på tlf. 93 52 09 13, mail: Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.

Se også www.ungaalborg.dk og www.facebook.com/ungaalborg/

Forud for endelig ansættelse indhentes der børneattest.

Send ansøgning

Du sender din ansøgning fra Aalborg Kommunes side: https://www.aalborg.dk/job-og-ledighed/job?jobid=15364

Tilmeld hold

Søg og tilmeld dig med app'en Tabulex Elev

Du kan stadig tilmelde dig via browser her

Spørgsmål

Har du spørgsmål eller en idé til et hold, så snak med kontaktpersonen på din skole eller ring til os.

Find kontaktperson her

Kontaktpersoner

Hovedkontor+45 93 52 09 00 UngAalborg kl. 8.30-15.00